Çinili Cami İhale Sürecinde Sona Gelindi

Kütahya’nın simge yapılarından Çinili Cami’nin güçlendirilmesi projesinde yapılacak uygulamalara ilişkin son ayrıntılar Rektörlüğümüz ve Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun düzenlediği toplantıda karara bağlandı.

Çinili Cami ve minaresinin güçlendirilmesi için yapılan hazırlıklarda sona yaklaşıldı.

Rektörlüğümüzden yapılan yazılı açıklamada Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal’ın daveti üzerine Rektörlük makamında Çinili Cami bir toplantı düzenlendiği bildirildi. Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

Toplantıya Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı Prof. Dr. Cengiz Işık, kurul üyelerinden Mimar M. Kutyar Özer, Mimar Bahadır Dikmen, Şehir Plancısı Fatih Eren, Sanat Tarihçisi Hakan Aktaş, Kurul Müdürü Mehmet Ali Karakaya ve İnşaat Mühendisi Onurcan Berk katıldı. Toplantıda üniversitemizi Rektörümüz ile birlikte Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Muammer Gavas, Genel Sekreterimiz Yusuf Çetin ve Yapı İşleri Daire Başkanlığı personelimiz temsil etti.

CAMİYE YAPILACAK İŞLEMLER KONUSUNDA UZLAŞMA SAĞLANDI

Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca onayları tamamlanan Çinili Cami Güçlendirme ve Restorasyon Projeleri'nin uygulama ayrıntılarının belirlenmesi için yapılan toplantıda gelinen durum konuşularak ihale sürecinin son aşamasına gelindi. Kütahya’mızın en önemli simgelerinden biri olan ve mülkiyeti Üniversitemize ait olan, Merhum Ressam, Neyzen ve Minyatür Sanatçısı Ahmet Yakupoğlu’nun 1973 yılında yaptırdığı Çinili Cami ile birlikte çevresinde bulunan ve cami ile bütünlük sağlayan yapıların korunacağı, cami iç ve dış kısımlarında bulunan çinilerin, cami bahçesinde bulunan şadırvanın hassas bir şekilde korunmaya alınacağı konuları tartışıldı. Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu üyeleri ile Üniversitemiz Yapı İşleri Teknik Daire Başkanlığı personelleri arasında projelerde ve uygulama aşamasında yapılacaklar konusunda uzlaşmaya varıldı. Ayrıca Çinili Cami ihale süreci çalışmalarında son ayrıntılar da ele alındı.

Toplantıda söz alan Prof. Dr. Cengiz Işık, uzun bir sürecin sonuna yaklaşıldığını, Çinili Cami’nin güçlendirilmesi ve restorasyonunun tamamlanacak olması ve yapım aşaması için ihale sürecine geçilecek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal ve onun nezdinde emeği geçen çalışma arkadaşlarına teşekkürlerini iletti.

PROF. DR. UYSAL: KAMUOYUNU YANLIŞ BİLGİLENDİREN KİŞİLERE İTİBAR ETMEYİN

Prof. Dr. Kâzım Uysal ise toplantı sonucunda Çinili Cami ve çevresindeki ağaçlar ile şadırvan, ihata duvarı vb. yapılarla ile ilgili yapılacak çalışmalarımızın kesinleştiğini belirterek, katılımlarından ve desteklerinden dolayı Prof. Dr. Işık ve kurul üyelerine teşekkür etti. Rektör Uysal, yakında ihaleye çıkacaklarını ve bu süreçte kamuoyunu yanlış bilgilendiren, süreci bilmeden konuşan kişilere de itibar edilmemesi gerektiğini ifade etti.

Prof. Dr. Uysal ve Prof. Dr. Işık toplantının sonunda, Çinili Cami’nin aslına uygun bir şekilde korunarak güçlendirme ve restorasyon işlemleri neticesinde ibadete açılması için hiçbir desteği esirgemeyen Kütahya Valisi Ali Çelik’in bu sürecin şekillenmesinde en büyük pay sahibi olduğunu ifade ederek Vali Çelik'e teşekkürlerini sundular.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 24 Kasım 2022, Perşembe / 1104 defa okundu.

Etiketler : dpü, kütahya, kütahya dumlupınar üniversitesi, çinili cami,

Bu Kategorideki Diğer Haberler