DPÜ’ye Veri Depolamada Büyük Destek

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin veri depolama ünitesinin çağın gereklerine uygun olacak biçimde genişletilmesi ve güncellenmesi için Cumhurbaşkanlığına sunulan proje Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından yaklaşık 10 milyon TL’lik bütçeyle desteklenmeye layık bulundu.

DPÜ’nün veri depolama ünitesi, çağı yakalayacak şekilde yenilenecek.

Bilgi İşlem Daire Başkanlığımızdan yapılan açıklamada, 2013 yılında Rektörlük ve Merkez Kütüphanemizde mekânsal güvenliği ön plana alarak kurulan 70 TB kapasiteli veri depolama ünitesi sisteminin (storage) Ocak 2023’te kullanım ömrünün tamamlanacak olmasından dolayı Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Hasan Göçmez’in öncülüğünde Bilgi İşlem Daire Başkanlığımız tarafından Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığına (SBB) yapılan proje başvurusunun kabul edildiği bildirildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Hasan Göçmez, “Üniversitemizin veri depolama ünitesinin günümüz teknolojisine uygun olarak 100 TB All Flash depolama sistemiyle yenilenmesini konu alan ve yaklaşık 10 milyon TL'lik yatırım içeren projemiz Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından kabul gördü. Bu kararın ardından başlayan satın alma sürecinin Aralık ayında tamamlanmasını ve 2023 yılının ilk günlerinde sistemin devreye alınmasını planlıyoruz” dedi.

SBB’nin üniversitemizin projesine kaynak aktarmasının Üniversitemiz için çok önemli bir gelişme olduğunu kaydeden Prof. Dr. Kâzım Uysal ise düşüncelerini şöyle dile getirdi:

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, 2013’te dönemin koşullarına göre oldukça güçlü bir veri depolama ünitesi kurmuştu. Ancak o günden bugüne teknoloji çok hızlı şekilde ilerlemeye devam ediyor. Günümüzün en büyük güç kaynaklarından olan veriyi elde etme ve güvenli olarak saklamanın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu kapsamda başlattığımız projenin Strateji ve Bütçe Başkanlığınca kabul görmesinden büyük bir memnuniyet duyduk. 2023’ün ilk günlerinde açılışını yapmayı planladığımız veri depolama sistemimizle DPÜ’nün verilerini çok daha güvenli bir şekilde korumaya başlayacağız. Projede emeği geçen çalışma arkadaşlarımıza üniversitemiz adına teşekkürlerimi sunuyorum.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 11 Kasım 2022, Cuma / 2617 defa okundu.

Etiketler : dpü, kütahya, kütahya dumlupınar üniversitesi,

Bu Kategorideki Diğer Haberler