22’den 22’ye Sergisi İzmir’de Açıldı

Kütahya Valiliğinin himayelerinde, DPÜ Güzel Sanatlar Fakültesince düzenlenen 22’den 22’ye Uluslararası Afiş Tasarımı Yarışması İlk 50 Finalist Eserler Sergisi, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Sanat Galerisi’nde sergileniyor.

22'den 22'ye Uluslararası Afiş Tasarımı Yarışması İlk 50 Finalist Eserler Sergisi’ İKÇÜ'de sergilenmeye başladı. 

Üniversitenin Sanat Galerisi'nde sanatseverlerle buluşan serginin açılış törenine, İKÇÜ Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse, Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal, İKÇÜ Rektör Yardımcıları Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Muhsin Akbaş, Prof. Dr. Yasin Bulduklu, Prof. Dr. Süleyman Akbulut ile Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikri Salman, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Levent Mercin, davetliler ve finalist eserlerin tasarımcıları katıldı.

PROF. DR. MERCİN: SERGİMİZİN FELSEFESİNİ İZMİR'E TAŞIDIK

Sergi ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Levent Mercin, 22'den 22'ye sergisine Hollanda, Rusya, ABD, Maldivler, Gürcistan, Japonya, Arnavutluk, Somali, Afganistan, Avusturalya, Brezilya, Tunus gibi 16 farklı ülkeden profesyonel, akademisyen ve her düzeyde öğrenim gören öğrencinin katıldığı, toplamda 533 eserin başvuruda bulunduğunu aktardı ve şunları söyledi:

Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal’ın öncülüğünde başlattığımız yüzüncü yıl etkinliklerimiz çerçevesinde düzenlediğimiz yarışmamızın finalist tasarımları, Zafer Bayramı’nın 100. yılı olan 30 Ağustos 2022 günü, Dumlupınar Atatürk Karargâh Evi’nde sergiye açıldı. Sonrasında finalistlerimiz için üniversitemizde bir tören düzenlendi. 22'den 22'ye sergisini İzmir’e taşıdık. Çünkü İzmir’in kurtuluşumuzda çok önemli bir yeri var. 30 Ağustos 1922'de büyük zaferimiz Dumlupınar'da Atatürk'ün başkumandanlığında başarıyla sonuçlanmasından sonra Gazi Mustafa Kemal Paşa, Türk ordusuna o tarihi 'Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!' emrini vererek İzmir’de Yunan ordusunu denize dökmüştür. Büyük Taarruz’ın sonucu İzmir’de gerçekleşti. Biz de bu şanlı zaferin felsefesini bu sergi ile yaşatmış olduk. 

PROF. DR. UYSAL: YÜZ YIL ÖNCEYİ HATIRLAYIN

Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal, DPÜ’de çok sayıda Dumlupınar Zaferi'nin yüzüncü yıl etkinliği gerçekleştirildiğini hatırlatarak şunları söyledi:

Bu sergiyi İKÇÜ’ye taşıdığımız için oldukça mutluyuz. Dumlupınar’da ilan edilen büyük zaferi anmaya, anlamaya ve yeni nesillere aktarmaya ihtiyacımız var. Bu büyük zaferi yâd ederek ve hatırlatarak Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi diyoruz ki; ‘Yüz yıl önceyi hatırlayın.’ Biz o zamandan çok daha güçlüyüz. Yeni nesillere verilen mesajların sanat yoluyla aktarımı çok önemli. Bazen kitaplarca anlatılamayan bir duyguyu bir sanat eseri anlatır. Bu eserler de Dumlupınar Zaferi'ni afişlerle bizlere aktardı. Özellikle GSF öğrencilerinin ilgisi ve katılımları bizleri mutlu etti. Bu sergide emeği geçen tüm katılımcılarımıza teşekkürlerimizi iletiyorum.

PROF. DR. KÖSE: KÜTAHYA'DAN İZMİR'E UZANAN ZAFER COŞKUSU İKÇÜ'DE

İKÇÜ Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse ise yüzüncü yıl etkinlikleri çerçevesinde, kurtuluş mücadelesini zaferle taçlandıran iki önemli şehrinin bir sanat etkinliği paydasında buluşmasını oldukça anlamlı bulduğunu söyleyerek düşüncelerini şu sözlerle ifade etti:

Milletimize yapılan her türlü iç ve dış saldırı her dönemde bertaraf edilmiştir. Bizlerin ve yeni nesillerin en asli görevi, ecdadımızın bizlere emanet ettiği bu aziz vatana sahip çıkmak ve fedakârlıklarını her daim hatırlamaktır.  Duygularımızı ifade eden önemli mesajları barındıran sanat ve kültürel etkinliklerin öneminin bilinciyle, kardeş üniversitemiz Kütahya Dumlupınar Üniversitesince yapılan bu anlamlı yarışmanın finalist eserlerini İKÇÜ’de sergilemekten gurur duyduk. Tarihimizden aldığımız güç ve bağımsızlık ruhuyla ülkemizin gelecek vizyonlarına, millî şuurla hep birlikte yürüyoruz. 1922’den 2022’ye uzanan Büyük Zafer’in coşkusunu 22'den 22'ye diyerek yaşatan tüm eser sahiplerini kutluyorum, sergide emeği olan herkesi tebrik ediyorum.

Protokolün açılış kurdelesini kesmesiyle ‘22'den 22'ye Uluslararası Afiş Tasarımı Yarışmasının ilk 50 finalist eseri sanatseverlerle buluştu. Sergi, 30 Eylül'e kadar açık olacak.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 29 Eylül 2022, Perşembe / 990 defa okundu.

Etiketler : dpü, kütahya, kütahya dumlupınar üniversitesi, dpü güzel sanatlar fakültesi,

Bu Kategorideki Diğer Haberler