Engelleri Aşabilmek Hayata Olumlu Bakmakla Olur Konferansı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde Gazeteci Yazar Güngör Avcıoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı Engelleri Aşabilmek Hayata Olumlu Bakmakla Olur başlıklı konferans düzenlendi.

DPÜ’de Engelleri Aşabilmek Engelleri Aşabilmek Hayata Olumlu Bakmakla Olur adlı konferans gerçekleştirildi.

Eğitim Fakültemizdeki Mavi Salon’da düzenlenen etkinliğe Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal, Eğitim Fakültemizin Dekanı Prof. Dr. İrfan Terzi, Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ahmet Ali Artun, Türkiye Yeşilay Derneği Kütahya Şubesi Başkanı ve Dekan Yardımcımız Prof. Dr. Fulya Topçuoğlu Ünal, akademik ve idari personellerimiz, öğrencilerimiz ve davetliler katıldı.

Konuşmasına kendini tanıtarak başlayan Güngör Avcıoğlu, gece körlüğü hastalığı olduğunu ve bir müddet gündüzleri görebiliyorken 2004 yılından bugüne görme yetisini büyük ölçüde yitirdiğini kaydederek şunları söyledi:

Normal öğrencilerle aynı okullarda okudum. Aynı sınavlara girdim. Tahtayı rahat göremediğim halde ilk ve ortaokulu bitirebildim. Babamın korumacı yaklaşımı nedeniyle liseye gidemememi uzun süre hazmedemedim. Uzun süre sokaklarda tek başıma yürüdüm. Babamı yermek istemedim o benim okumamı istemişti, ben okuyamadım ama yazar oldum. Milat gazetesinde yazılarımı beğendikleri için iyi bir yazar olduğumu hissediyorum. Kitap yazarlığı planımı henüz gerçekleştiremedim. Şu an köşe yazarlığı yapıyorum. Umarım yakında kitap yazarlığımı da hayata geçirebilirim.

“GÖRME ENGELLİLER YAŞAMIN DAHA FAZLA ALANINDA YER ALMALI”

Gazetecilik ve yazarlık kariyerinden de söz eden Avcıoğlu, “Kütahya’da Simav’ın Sesi, Yeni Kütahya gazetelerinde çalıştım. Uşak’ta ve İzmir’deki gazetelerde çalıştım. 2014’ten beri Milat gazetesi yazarıyım. Ben başladığımda görme engelli başka bir yazar yoktu ama bugün 3 ya da 4 görme engelli yazar olduğunu biliyorum. Ancak televizyonda yokuz. Siyasette yeterince yokuz. Buralarda da görme engelli bireylerin yer almasını diliyorum. Benim bu durumumu haberleştirmek istediklerinde 20-30 yazı yazmıştım. Bugün ise 2 binin üzerinde yazım olduğunu söyleyebilirim” şeklinde konuştu.

Yaşamından çeşitli hikâyeler anlatan Avcıoğlu, tıpkı Âşık Veysel’de olduğu gibi bugün gözlerinin açılma olanağı olsa bunu kabul etmeyi düşünmeyeceğini ve yaşadığı engelleri bir sınav olarak gördüğünü eğer görebilirse, yeteneklerini bugünkü gibi kullanamayacağına inandığını ifade etti. Son yıllarda engellilere yaklaşım konusundaki farklılığın arttığını ve yasal düzenlemelerin da yeterli düzeyde olduğunu kaydeden Avcıoğlu, “Bugün biz engelliler, yasaların yeterince uygulanmamasının sorunlarını yaşıyoruz. Bu konuda da yaşanacak gelişmeleri bekliyoruz” dedi.

Avcıoğlu’nun konuşmasının ardından etkinliğin konuklarından Şair İsa Kahraman kürsüye çıktı ve kısa bir konuşmanın ardından engellileri konu alan şiirini okudu.

PROF. DR. UYSAL: HAYATIN OLUMLU YÖNLERİNİ GÖRMEYİ BİLMELİYİZ

Kahraman’ın ardından bir konuşma yapan Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal, katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında şunları söyledi:

İdrak sahibi kişiler olarak bizim gereksinim duyduğumuz malzemeleri gönderen biri var. Bu ilahi bir güç ve kudret. Fakat engeller, kusurlara ne diyeceğiz? Biz Kur’an’ın ve dinimizin öğretilerinden bu dünyanın geçici olduğunu görüyoruz. Asıl ebedi olan ahiret hayatıdır. O yüzden buradaki on yılın yüz yılın çok da önemi yok. Eğer sadece hayattaki olumsuzlara bakarsak yaratıcıya isyan noktasına dahi gelebiliriz. Ancak hayatı bir film gibi kabul edersek, hayatın nasıl olduğunu anlamamız için bu filmin sonunu da görmemiz gerekiyor. Allah’ın varlıkla imtihan ettiği gibi yoklukla da imtihan ettiğini biliyoruz. 

Rektör Uysal sözlerini, “Yaratıcı bizi bizden iyi biliyor. Eğer vücudumuzun idaresi bize bırakılsaydı sanırım altından kalkamazdık. Güngör Bey âmâ bir kişi olarak bu duruma ettiği şükrü bizlerle paylaştı. Bu bence çok etkileyiciydi. Hepimizin belirli eksikleri var. Ancak bunlara hayıflanmak yerine bizden daha çok eksiği olanlara bakarak şükretmeli ve hayata olumlu bakabilmeliyiz. Görme engelli bir birey hayatından memnunken herhangi bir engeli olmayan kişilerin isyan noktasına gelmesinin nedenini gözümüzdeki gözlüğün siyah olması olarak adlandırabiliriz. Gözlüğümüzü değiştirmeli ve hayata olumlu bakmayı bilmeliyiz. Ben bugün bu konferansta konuşma yapan Güngör Avcıoğlu’na ve şiiriyle katkıda bulunan İsa Kahraman’a ve katılımınızdan dolayı sizlere teşekkür ediyorum” ifadeleriyle tamamladı.

Etkinlik, Rektörümüzün Güngör Avcıoğlu’na hediye sunumunun ardından sona erdi.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 20 Ekim 2021, Çarşamba / 570 defa okundu.

Etiketler : dpü, kütahya,

Bu Kategorideki Diğer Haberler