DPÜ STF ARDEB Projesine Araştırmacı Desteği Verecek

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Simav Teknoloji Fakültesi (DPÜ STF) Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Aktaş, TÜBİTAK ARDEB 1001 programları tarafından destekleneceği açıklanan ‘FV Tabanlı Elektrikli Araç Kablosuz Şarj ve Dinamik Enerji Yönetim Sistemi Geliştirilmesi’ başlıklı projede araştırmacı olarak görev yapacak.

DPÜ Simav Teknoloji Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyemiz, TÜBİTAK 1001 projesinde araştırmacı olarak görev alacak.

Yürütücülüğü Ege Üniversitesi tarafından yapılan ve araştırmacıları arasında Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Simav Teknoloji Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Aktaş’ın da bulunduğu “FV Tabanlı Elektrikli Araç Kablosuz Şarj ve Dinamik Enerji Yönetim Sistemi Geliştirilmesi” başlıklı proje, TÜBİTAK ARDEB 1001 programları arasında desteklenmeye layık bulundu.

Söz konusu proje, yenilenebilir enerji kaynak çeşidi olan fotovoltaik paneller tarafından üretilen enerjinin bir elektrikli aracın kablosuz olarak şarj edilmesini içeriyor. Önerilen proje yapısıyla dinamik enerji yönetim algoritması sayesinde fotovoltaik panel tarafından üretilen enerjinin optimum şekilde kullanılması sağlanacak ve projenin özgünlüğünü oluşturan kablosuz elektrikli araç şarj ünitesi ile 7,4 kW güç kapasitesi ile bir elektrikli araç kablosuz olarak şarj edilecek. Ayrıca dinamik enerji yönetim algoritması sistemde bulunan güç değişimlerini algılayıp, elektrikli araç bataryasının kaliteli ve kesintisiz şekilde şarj olmasını sağlayarak batarya grubunun çevrim ömrünü arttıracak. Elektrikli araçların gelecekteki şebekesinde önemli bir yer alacak fotovoltaik panellerin ihtiyaç fazlası enerji üretimi de proje kapsamında ele alınarak elektrikli araç bataryasının aşırı şarj olmasını engellenip enerjiyi şebekeye aktarması sağlanacak.

Elde edilen başarıdan dolayı gururlu ve projenin hayata geçecek olmasından heyecanlı olduğunu söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Aktaş, Proje Yürütücülüğünü üstlenen Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi, Dr. Öğr. Üyesi Hakan Akça’yı ve proje araştırmacıları Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Dr. Ali Durusu ve Dr. Ramazan Ayaz’ı, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölüm öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Şengör’ü, Balıkesir Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Seyit Ahmet Sis’i ve proje danışmanı Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Uğur Savaş Selamoğluları’nı kutladığını ifade etti.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 25 Kasım 2020, Çarşamba / 866 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, Simav Teknoloji Fakültesi,

Bu Kategorideki Diğer Haberler