Kütahya - Pecs Kültür Köprüsüne DPÜ’den Katkı

Avrupa Birliği ve Merkezi İhale Finans Birimi Şehir Eşleştirme Hibe Programı kapsamında Kütahya Belediyesi ve Macaristan’daki Pécs Belediyesi ortaklığında yürütülen ’Kütahya ve Pécs İş Birliğinin Güçlendirilmesi için Kültür ve Yaratıcılık’ başlıklı projenin kapanış organizasyonunda Üniversitemizi Arş. Gör. Gökhan Akça temsil etti.

Kütahya ve Pécs arasındaki kültürel etkileşime DPÜ'den de katkı geldi.

1975 yılından bu yana kardeş şehirler olan Kütahya ve Pécs şehirlerinin yöneticilerinin, her iki şehir için ortak vizyon ve hedefler belirleme amacıyla kültür odaklı sürdürülebilir kalkınma stratejilerini belirlediği toplantıya Güzel Sanatlar Fakültemizde görev yapan Arş. Gör. Gökhan Akça da katıldı.

Pécs Belediye Başkanı Attila Péterffy, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Âlim Işık ve Türkiye Budapeşte Büyükelçisi Ahmet Akif Oktay’ın konuşmaları ile başlayan toplantıda Kütahya Belediyesi Etüt Proje Müdürü ve Proje Koordinatörü Mehmet Zenci, proje içeriği ve proje süreci içinde gerçekleştirilen faaliyetler konusunda bilgi verdikten sonra, bu kapsamda belirlenen stratejiler doğrultusunda mevcut iş birliğini güçlendirmek için tüm yerel kurumları Kütahya’ya davet etti. 

AKÇA'DAN ATÖLYE ÇALIŞMASI

Organizasyona Kütahya Belediyesinin davetlisi olarak katılan ve aynı zamanda seramik sanatçısı olan Arş. Gör. Gökhan Akça, 'Türk Çini ve Seramik Sanatı' konulu sunumunun ardından Pécs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinin öğrencileri ile 'Rölyef Seramik Modelleme Tekniği' üzerine bir atölye çalışması gerçekleştirdi. Atölye çalışmasında Macar ve Türk halklarının kültür mirasında ortak bir sembol olan efsanevi “Turul (Tuğrul) Kuşu” üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçılarından Mehmet Yıldırım ve Cemile Gül ile Kütahya Çiniciler Odası Başkanı Sadık Erilbaylı, Kütahyalı çini sanatkarları Mustafa Dumanlar, Ali Kaymak, Hasan Kayış, Cengiz Dayan, Hakan Kulkoç, Ahmet Karakaş ve Fatih Kahraman’ın eserlerinden oluşan sergi hakkında bilgiler vererek, Kütahya'nın çini ve nakış işleme sanatının örneklerini Pécs halkı ile buluşturuldu.

Arş. Gör. Gökhan Akca ve diğer proje katılımcıları, Pécs Belediyesi ve Pécs Üniversitesi ile gerçekleştirdikleri görüşmelerde Erasmus ve Mevlânâ Programları özelinde karşılıklı öğrenci ve öğretim elemanı değişimleri, kültür ve sanat başlıkları altında yetişkinler eğitimi ve sergi, sempozyum gibi faaliyetler ile Pécs şehrinde belirlenecek olan Osmanlı döneminden kalma tarihi bir yapının, kültür merkezi olarak hizmet vermek üzere restore edilmesi ve isminin Kütahya Evi olması konularında yeni anlaşmalar sağlandı.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 12 Mart 2020, Perşembe / 1000 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, dumlupinar üniversitesi, Macaristan, Pécs,

Bu Kategorideki Diğer Haberler