DPÜ’den Başarılı Bir Uluslararasılaşma Faaliyeti: DPÜYÖS

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirdiği Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (DPÜYÖS) iş birliği yaptığımız kurumlarca takdirle karşılandı.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin Endonezya’dan Belçika’ya kadar 9'u yurt dışı olmak üzere 21 merkezde yaklaşık 4 bin 500 öğrencinin katıldığı DPÜYÖS'ü bu yıl da başarılı bir organizasyonla gerçekleştirdi.

28 Nisan günü Türkiye'de Ankara, Bursa, Edirne, Gaziantep, Hatay, İstanbul (3 merkezde), İzmir, Kütahya, Mersin ve Şanlıurfa illerinde; yurt dışında ise Bakü (Azerbaycan), Beyrut (Lübnan), Bişkek (Kırgızistan), Cakarta (Endonezya), Cidde (Suudi Arabistan), Köln (Almanya), Mons (Belçika), Trablusşam (Lübnan) ve Viyana'daki (Avusturya) sınav merkezlerinde olmak üzere 21 noktada yapılan sınavlar uluslararasılaşma bakımından büyük bir takdirle karşılandı.

10 Mayıs 2019 tarihinde Üniversitemizin resmi ağ sayfası www.dpu.edu.tr üzerinden açıklanacak sınav sonuçları ile öğrenci adayları üniversitemize ve bu sınav sonuçlarını kabul eden ülkemizdeki 93 diğer üniversiteye de yerleştirilmek için başvurabilecekler.

Üniversitemizin hazırlık ve uygulaması büyük takdir toplayan bu organizasyonuna, aylar süren disiplinli ve planlı bir ekip çalışmasının sonucunda ulaşıldı. Her geçen yıl yabancı uyruklu öğrenci sayısı artan üniversitemizin, bu yıl yapılacak kayıtlarda yeni bir rekor kırması bekleniyor.

IŞIK: DPÜYÖS ULUSLARARASILAŞMA HEDEFİMİZİ KOLAYLAŞTIRIYOR

Uluslararası Öğrenci Birimi Komisyonu adına konuşan Prof. Dr. İskender Işık, "Özellikle gelişmiş ülkeler uluslararası öğrenci potansiyelinden ve sonuçlarından her bakımdan yararlanmaktadırlar. Dünyada önemli bir endüstri haline gelen bu pazarda YÖK’ün yönlendirmeleri ile ülkemiz ve üniversitemiz öğrenci sayısı bakımından son yıllarda çok büyük ilerlemeler kaydetmiştir. Ülkemizin bu bakımdan önemli bir cazibe merkezi haline giderek gelmiş olduğunu yaptığımız temaslarda müşahede etmekteyiz. YÖK’ün kontenjan kısıtlamasını iyileştirmesi ve hedefleri büyütmesi de bu alanda ayrı bir sinerji oluşturacaktır" dedi.

Uluslararasılaşma çabasını sadece DPÜYÖS üzerinden sürdürmeyen Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, yurt dışı merkezlere sınav için giden görevli akademik personelleri aracılığıyla, DPÜYÖS'te iş birliği yaptığımız üniversitelerle ikili anlaşma görüşmeleri yaptı ve bazı merkezlerde de ikili anlaşmalar imzalandı.

GÖREN: ULUSLARARASILAŞMA ETKİNLİKLERİ ARTARAK DEVAM EDECEK

DPÜYÖS'ün uluslararasılaşma etkinliklerimizin en önemli parçalarından biri olduğuna dikkat çeken Rektörümüz Prof. Dr. Remzi Gören de DPÜYÖS'le ilgili olarak “Üniversitemizin tanıtımında çok etkili olan bu uluslararasılaşma etkinlikleri artarak devam edecek. Sayıları her yıl artan üniversitemizdeki yabancı uyruklu öğrencilerin her bakımdan mutlu olmaları için gereken tedbirlerin alacağız. Ayrıca bu faaliyetler uzun vadede Türkiye, Türk Yükseköğretimi, Kütahya ve Üniversitemiz için çok yararlı sonuçlara vesile olacaktır" dedi.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 07 Mayıs 2019, Salı / 1267 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, dumlupinar üniversitesi, DPÜYÖS,

Bu Kategorideki Diğer Haberler