Nevruz ve Dünya Ormancılık Günü Coşkuyla Kutlandı

Kütahya Valiliği, Üniversitemiz, Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü tarafından düzenlenen Nevruz ve Dünya Ormancılık Günü kutlandı. Etkinliğe Kütahya protokolü katıldı. 5 Bin Köye 5 Bin Orman Eylem Planı ve Türkiye Çınar Yılı / 2016 Projesi ile Dünya Ormancılık, Su ve Meteoroloji Günlerini Kutlama Merasimi kapsamında, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan telekonferans ile bağlanarak aralarında Kütahya’nın da bulunduğu 10 şehirde Çınar Ağacı Dikimi gerçekleştirildi.

Program kapsamında konuşma yapan Türk Dünyası Araştırma Topluluğumuzun Danışmanı ve Matematik Bölümü Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Ali Serdar Nazlıpınar şunları söyledi: “Bayramlar, milli ve dini duyguların, inançların, örf ve adetlerin uygulandığı, bir toplumda millet olma şuurunun şekillendiği, kuvvetlendiği günlerdir. Nevruz Bayramı da Türk Milleti’nin binlerce yıl ötesinden devam edegelen Türk Uygarlıklarında yeni yılın ilk günü olarak kabul edilen geleneksel bayramlardan biridir. Bugün bize bayramdır. Çünkü atalarımız yıllar içinde Allah’ın da takdiri ile çağ açıp çağ kapayacak kapasiteye ulaşma süreci, demir dağları eriterek Ergenekon’dan bu tarihte çıkmaları ile başlamıştır. Bugün bize bayramdır. Çünkü bu gece ile gündüzün eşit olduğu tabiatın en adaletli günüdür. Baharın habercisidir. Baharın gelmesi ise yeni seferler il toyumuzun genişlemesi, yeni fetihlerle İlayı Kelametullah demektir.

Milli kültürümüzü yozlaştırmak, yok etmek, milli kültür unsurları üzerinde şüphe yaratmak, milli tarih konularında maksatlı yayınlarda bulunmak, bugün Türklük düşmanı emperyalist güçlerin en çok takip ettikleri metottur. Bizleri harp ederek yenemezler. Buna güçleri de imanları da yetmez. Ancak bunu kaleyi içten fethederek başarabilirler. Bizi biz yapan değerleri, örfi adetlerimizi unutturmak, bizim diğer coğrafyalardaki soydaşlarımızla olan bağımızı koparmak istiyorlar. Buna izin vermeyelim. Bir olalım, diri olalım. Birlikte rahmet, ayrılıkta azap vardır. Dinimizce mübarek olan günler bizim için ne kadar kutsal ise milli günlerimiz de aynı oranda kutsaldır. Çünkü bunlar et tırnak gibidir. Birbirinden ayrılmaz.”

Konuşmasını gençlere seslenerek bitiren Doç. Dr. Ali Serdar Nazlıpınar şunları söyledi: “Kütahya il olarak altında yatanı üstünde yaşayanından fazla olan illerimizden biridir. Okulumuzun adı olan Dumlupınar sembol bir isimdir. Baktığımız yeri görmeye çalışın. Bugün nefes alıp verebilmenizi borçlu olduğunuz ecdadımızı unutmayın. Araştırıcı olun. Neden, niçin, nasıl sorularını devamlı sorun. Cevabını bulun. Milletimizin size ihtiyacı var. Milli değerlerinize sarılın.”

Kütahya Orman Bölge Müdürü İbrahim Ergüven Nevruz ve Dünya Ormancılık Günü hakkında katılımcılara bilgi vererek Kütahya Orman Bölge Müdürlüğünün çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Konuşmaların ardından Halk Oyunları ekibimizin gösterisi katılımcıları büyüledi. Demir Dövme Merasimi ve ardından Dombıra dinletisi ve Nevruz Şekeri dağıtımı gerçekleştirildi. Ayrıca Kütahya Milli Eğitim Müdürlüğünün Dünya Ormancılık Günü münasebetiyle gerçekleştirdiği şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında birinci olan öğrencilere ödüllerini Vali Şerif Yılmaz takdim etti.

İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen, 5 Bin Köye 5 Bin Orman Eylem Planı ve Türkiye Çınar Yılı / 2016 Projesi ile Dünya Ormancılık, Su ve Meteoroloji Günlerini Kutlama Merasimi’nden telekonferans ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Evliya Çelebi Yerleşkemize bağlanarak Çınar ağacı dikimini başlattı.

Etkinlikte, Nevruz şekeri, Nevruz pilavı ve Yörük gözlemesinin katılımcılara ikram edildiği etkinlik Nevruz ateşinin yakılmasının ardından çınar ağaçlarının dikimi gerçekleştirildi. Ata Sporları ve Binicilik Topluluğumuz, okçuluk gösterisi düzenledi. Evliya Çelebi Yerleşkemizde kurulan Yörük çadırları ile yöresel lezzetler katılımcılara sunuldu. Ayrıca Arama ve Kurtarma Topluluğumuz da etkinliklerde hazır bulundu.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 21 Mart 2016, Pazartesi / 2170 defa okundu.

Etiketler : DPU, Nevruz, Dünya Ormancılık Günü,

Bu Kategorideki Diğer Haberler