DPÜ’den 12 İsim En Çok Atıf Alan Akademisyenler Arasında

Uluslararası sıralama kuruluşu AD Scientific Index’in Google Akademik’teki açık profilleri temel alarak hazırladığı ve en çok atıf alan akademisyenlerin sıralandığı listeye Kütahya Dumlupınar Üniversitesinden 12 akademisyen girdi.

DPÜ'den 12 akademisyen En Çok Atıf Alan Akademisyenler Listesi'nde yer aldı.

AD Scientific Index’in hazırladığı Türkiye’de yer alan üniversite ve kurumlardaki en çok atıf alan ve en yüksek H ve i10 dizinlerine sahip ilk 10.000 akademisyeni gösteren listede Kütahya Dumlupınar Üniversitesinden 12 akademisyenimiz yer aldı.

Yapılan değerlendirmeye göre, ilk 10.000 kişilik listede yer alan akademisyenlerimiz ve görev yaptıkları birimler şu şekilde sıralandı:

 • Prof. Dr. Turgut Karaköse - Eğitim Fakültesi - Eğitim Bilimleri Bölümü
 • Prof. Dr. Aytunga Oğuz - Eğitim Fakültesi - Eğitim Bilimleri Bölümü
 • Doç. Dr. Nezire Derya Ergun Özler - İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi - İşletme Bölümü
 • Prof. Dr. Metin Bülbül - Fen Edebiyat Fakültesi - Biyokimya Bölümü
 • Prof. Dr. Kâzım Uysal - Fen Edebiyat Fakültesi - Biyoloji Bölümü
 • Doç. Dr. Senar Alkın Şahin - Eğitim Fakültesi - Eğitim Bilimleri Bölümü
 • Doç. Dr. Rukiye Ayrancı - Simav Meslek Yüksekokulu - Laboratuvar Teknolojisi
 • Doç. Dr. Nihal Tunca - Eğitim Fakültesi – Eğitim Bilimleri
 • Prof. Dr. Levent Mercin - Güzel Sanatlar Fakültesi - Görsel İletişim Tasarımı
 • Prof. Dr. Hasan Göçmez - Mühendislik Fakültesi - Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
 • Prof. Dr. Fulya Topçuoğlu Ünal - Eğitim Fakültesi - Türkçe Öğretmenliği
 • Prof. Dr. Alper Tolga Çolak - Fen Edebiyat Fakültesi - Kimya Bölümü

PROF. DR. GÖÇMEZ: AKADEMİSYENLERİMİZİN VERİLERİNİ GÜNCEL TUTMASI ÇOK ÖNEMLİ

212 ülke ve 14.110 üniversiteden 712.000 akademisyenden oluşan AD Scientific Index'in 2023 Dünya Üniversiteleri ve Bilim İnsanları Sıralaması'nın tam listesi de kamuoyuyla paylaşıldı. 2022 yılında yayımlanan listede DPÜ'den 46 akademisyen yer alırken 2023 yılında bu sayı 100’e çıktı.

Açıklanan liste hakkında görüş bildiren Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Hasan Göçmez ise AD Scientific Index'in hazırladığı listenin ayrıntılarına değinerek şunları söyledi:

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin yayımlanan geniş listede 100 akademisyeni bulunuyor. Bu listeye girecek daha fazla akademisyenimiz olduğunu da biliyoruz. Çalışmanın künyesine bakıldığında yalnızca Google Akademik’teki açık profillerin temel alındığını görüyoruz. Tüm akademik personellerimizin ulusal ve uluslararası ölçekli akademik veri profillerini her zaman güncel tutmalarının önemini bu vesileyle hatırlatmak istiyorum. Listede yer alan tüm akademisyenlerimizi tek tek kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. Yeni dönemde farklı kuruluşlarca yayımlanacak listelerde daha çok akademisyenimizin yer almasını umuyorum.

PROF. DR. UYSAL: LİSTEDE YER ALAN AKADEMİSYENLERİMİZİ KUTLUYORUM

Açıklanan sıralama ile ilgili görüşlerini bildiren ve açıklanan listede de yer alan Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal, Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin değerli bilim insanlarının böyle bir listede yer almasından büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek şunları söyledi:

Akademisyenlerimizin bu gibi dizinlerde yer alması bizleri mutlu ediyor ve gururlandırıyor. Geçen sene 11'i ilk 10 binde olmak üzere 46 akademisyenimizin yer aldığı bu listede bu yıl 12’si ilk 10 bin akademisyen arasında olmak üzere toplam 100 DPÜ’lü bilim insanının yer aldığını gördük.  Önümüzdeki yıllarda çok daha fazla DPÜ’lü akademisyenin bu gibi listelerde yer alacağına ve Kütahya’nın ve üniversitemizin adının daha fazla duyulacağına eminim. Listede yer alan tüm arkadaşlarımı kutluyorum ve başarılarının devamını diliyorum.

Dünyadaki üniversiteleri ve bilim insanlarını, H indeks, i10 indeks ve atıf sayısını temel alarak yıl bazında sıralayan bu listede de akademisyenlerin ülke, bölge, dünya, temel alan ve branş sıralamalarına ayrı ayrı yer verildi.

AD Scientific Index Listesi'nde yer alan tüm akademisyenlerimize ve puanlarına erişmek için tıklayınız.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 08 Kasım 2022, Salı / 2249 defa okundu.

Etiketler : dpü, kütahya, kütahya dumlupınar üniversitesi,

Bu Kategorideki Diğer Haberler