DPÜ’nün Anne Üniversitesi Projesinde İlk Ders Verildi

DPÜ Aile ve Toplum Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Merkezinin eş güdümünde başlayan ve ‘Bilge Anneler Üniversiteyle Buluşuyor’ adıyla ikinci kez düzenlenen Anne Üniversitesi projesinde ilk ders Prof. Dr. Kâzım Uysal tarafından verildi.

DPÜ'nün ‘Bilge Anneler Üniversiteyle Buluşuyor’ adıyla ikinci kez düzenlediği Anne Üniversitesi projesinde ilk ders verildi.

Aile ve Toplum Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Merkezimizin, (DPÜ ATHUM) Teknoloji Transfer Ofisimizle iş birliği içinde hayata geçirdiği ve annelerin yaşam döngüsü ve maneviyat, sosyal medya ve bilgi güvenliği, afet yönetimi gibi dersler alacağı projenin ilk dersi Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal, DPÜ ATHUM Müdürü Doç. Dr. Tijen Tülübaş ve proje kapsamında eğitim alacak annelerin katılımıyla Rektörlüğümüzdeki Toplantı Salonu'nda verildi.

PROF. DR. UYSAL: SİZLERİ DPÜ'DE AĞIRLAMAKTAN MEMNUNİYET DUYUYORUZ

Proje kapsamında eğitim alacak annelere "Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin Anne Üniversitesi projesine ev sahipliği yapmasından büyük gurur duyuyor, sizleri üniversitemizde ağırlamaktan dolayı memnun olduğumu belirtmek istiyorum" diyerek konuşmasına başlayan Prof. Dr. Kâzım Uysal şunları söyledi:

Üniversitemize hoş geldiniz. Anne Üniversitesi projesinin ikinci grubu olarak sizlerle bir arada olmaktan dolayı çok mutluyum. Bugün ilk dersimizi yapıyoruz. Daha önceki Anne Üniversitesi projemiz çok verimli ve güzel oldu. İkinci projemizin de en az ilk projemiz kadar güzel ve verimli geçmesini diliyorum.

Büyük bir üniversiteyiz. Sokakta, çarşıda öğrenci yoğunluğundan bunu anlıyorsunuz. Birçok ülkeden öğrencimiz var. Sizler böyle büyük bir üniversitenin öğrencisisiniz. Bu projenin öznesi olan sizler, yani anneler, toplumun temel yapı taşı olan aileyi ayakta tutan kişilersiniz. Milletin huzuru, mutluluğu ve bekası aileye bağlıdır. Aileyi de milleti de ayakta tutan temel direk ise annelerdir. Yani anne, hem ailenin hem de milletin esasıdır, özüdür. Annelik, dünyanın en önemli ve en kutsal işidir. İnsan hayatın şekillenmesinde en büyük emek annelerindir.

Bizim kültürümüzde erkek ya da kadın üstünlüğü tartışılamaz. Bu tartışma son derece abestir. Bizim medeniyetimizde insanın üstünlüğü insani değerlere göredir. İnsani değeri o kadar yüksek kadınlar vardır ki, binlerce erkeğe değişilmez. Hz. Ayşe’yi, Hz. Fatma’yı, Nene Hatun'u, Kara Fatma’yı, Domaniçli Hayme Ana'yı kime değişebiliriz. Toplumda kadın-erkek, eşitlik-üstünlük gibi tartışmalar vardır. İnsanın üstünlüğü insani değerleri taşımasına göredir. Fiziksel olarak, anatomik olarak, fizyolojik olarak yaratılışımızın farklı olduğunu da kimse inkâr edemez. Bu gerçeği de kabullenmek zorundayız. İnsan, doğaya, fıtrat kanunlarına uymazsa en büyük zararı kendi görür. Bizim kültürümüzde erkek de kadın da kıymetlidir ve önemlidir. Biri birine tercih edilmez. İstenmeyen ve hoş karşılanmayan erkeğin kadınsılşması ve kadının erkeksileşmesidir. Her iki cinsiyet de fıtratının gereğini yaparsa mutlu olur ve zorlanmaz.

"DUYGU VE DÜŞÜNCELERİMİZLE HEM KENDİMİZİ HEM DE BAŞKASINI DEĞİŞTİREBİLİRİZ"

Rektörümüz, aile hayatı özelinde verdiği örnekleri aynı zamanda uzmanı olduğu biyoloji bilimi ile bağdaştırarak insanların pozitif düşünmesinin biyolojik anlamda meydana getirdiği değişimler hakkında açıklamalarda bulundu ve şunları söyledi:

İnsanoğlu mutlu olmak için yaşar. Hepimiz isteriz ki, mutlu olalım. İnsanı mutluğu da vücut kimyasına ve salgılanan hormonlara bağlıdır. Gelgitler, iniş çıkışlar her insanda vardır. İnsan ne oluyor da mutlu oluyor? Ne oluyor da üzgün oluyor? İşte bunun alt yapısı tamamen kimyadır. Duygu ve düşüncelerimizle niyetlerimizle biz bizi değiştiririz. Kendimizi değiştirdiğimiz gibi başkalarını da değiştiririz. Kendimizi de dünyayı da değiştirmek elimizdedir. Kendimizi de çevremizdekileri de mutlu etmek elimizdedir. Eğer siz gerçekten mutlu olmak istiyorsanız bunun çok basit bir kuralı var: olumlu düşünmek, yani pozitif bakmak. Duygu ve düşünceler insan kimyasını değiştirir. Hormonal denge de sizi mutlu veya mutsuz yapar. Bu konuya insan biyolojisi ve fizyolojisinden farklı örnekler verilebilir.

Annelerin pozitif psikoloji ile ve olaylara olumlu bakması ile hem kendilerini hem eşlerini hem de çocuklarını ve çevrelerini olumlu yönde değiştirebileceğini ifade eden Rektör Uysal, konuyu biyoloji biliminden farklı örneklerle açıkladı.

Dersin sonunda anneler, Rektörümüze hem sorular sorma hem de üniversiteden isteklerini iletme olanağı buldular.

Toplamda 5 hafta sürecek proje, 30 Kasım günü düzenlenecek son ders ve diploma töreni ile sona erecek.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 27 Ekim 2022, Perşembe / 925 defa okundu.

Etiketler : dpü, kütahya, kütahya dumlupınar üniversitesi, dpü aile ve toplum hizmetleri merkezi,

Bu Kategorideki Diğer Haberler