Hisarcık’ta Kuruluş ve Kurtuluşun Şehri Kütahya Konferansı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Hisarcık Meslek Yüksekokulu Kuruluşun ve Kurtuluşun Şehri Kütahya konulu konferansa ev sahipliği yaptı.

Üniversitemiz Hisarcık Meslek Yüksekokulunda Tavşanlı Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürlüğü sosyolog Seçil Sargın Yaman tarafından Kuruluşun ve Kurtuluşun Şehri Kütahya konulu konferans gerçekleştirildi.

Hisarcık Meslek Yüksekokulu konferans salonunda düzenlenen etkinliğe Hisarcık Kaymakamı Hasan Musab Okatan, Meslek Yüksekokulu Müdür Vekili Arif Emre Şen'in yanı sıra akademik personel ile 200'e yakın öğrenci katıldı.

Konferans kapsamında söz alan sosyolog Seçil Sargın Yaman “Yüzlerce yıl öncesine ait çini sanatının günümüzde de yaşamasını sağlayan Kütahya’nın bu alanda birçok sanatkâr da yetiştirdiğini belirtmek isterim. Genellikle şehrin en yüksek noktasına konumlanmış kaleler günbatımının en iyi izlendiği yerlerdir. Kütahya’da ise Bizanslılar tarafından etrafı surlarla çevrili bir şato olarak 3500 metrede inşa edilmiş kaleye doğru bakmanın keyfi bambaşkadır. Kütahya için “kuruluşun ve kurtuluşun kenti” de denilmektedir. 30 Ağustos 1922’de kazanılan bu zaferden tam 30 yıl sonra aynı gün ziyarete açılan Dumlupınar Şehitliği ise Kurtuluş Savaşı’nda şehit düşen askerlerimizin ve sivil vatandaşlarımızın anılarını yaşatmaktadır. Merkeze 58 km mesafede bulunan Çavdarhisar ilçesi Kütahya’ya yabancı turistlerin de ilgi göstermesini sağlayan önemli merkezlerden biridir.  Frig Vadisi Eskişehir, Kütahya ve Afyon sınırları içinde kalan bir güzergâhı ifade ediyor ve bu üç ilden de belirlenmiş farklı rotalara ulaşım sağlanabiliyor. Domaniç ilçesi için de Osmanlı İmparatorluğu’na giden yolun ana duraklarından biri diyebiliriz. Ertuğrul Gazi’nin yaz aylarını geçirdiği bu bölgedeki ormanlar Kütahya’nın doğal güzelliklerinin başında geliyor. Hamurlu yemeklerin öne çıktığı Kütahya’da çorbalar da ayrı birer öneme sahiptir." dedi.

Konferans Kütahya Valiliği tarafından hazırlanan Kuruluş ve Kurtuluşun Şehri Kütahya Filminin izlenmesi ile son buldu.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 24 Ekim 2019, Perşembe / 578 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, dumlupinar üniversitesi, Hisarcık MYO,

Bu Kategorideki Diğer Haberler