DPÜ’den Bir Uluslararasılaşma Hamlesi Daha

Yaklaşık on bin yabancı uyruklu öğrencinin yerleştirilmek üzere başvurduğu Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Yabancı Uyruklu Öğrenci Birimi tarafından düzenlenen toplantıda, öğrencilerin kayıt kabullerinde yapılması gerekenler ayrıntılı olarak görüşüldü.

DPÜ Yabancı Uyruklu Öğrenci Birimi tarafından düzenlenen toplantıda yeni dönemde Türkiye dışından gelerek Üniversitemizde eğitim alacak öğrencilerle olan ilişkiler ele alındı.

Rektörlük Kırmızı Salon’da düzenlenen toplantıya Rektörümüz Prof. Dr. Remzi Gören, Rektör Yardımcımız ve Yabancı Uyruklu Öğrenciler Birimi Komisyon Başkanı Prof. Dr. Kaan Erarslan, Birim Sorumlusu Prof. Dr. İskender Işık, Birim Koordinatörü Öğr. Gör. Onur Demirciler, Öğrenci İşleri Daire Başkanı Miktat Bektaş, fakültelerin öğrenci işleri personelleri ile yabancı uyruklu öğrenciler birim sorumluları ve yardımcıları katıldı.

GÖREN: ÖĞRENCİLERİMİZİN HAYATLARINI KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Toplantıda katılımcılara hitap eden Rektörümüz Prof. Dr. Remzi Gören, “Yabancı uyruklu öğrencilerimizin konaklamadan ulaşıma kadar, hayatlarını her bakımdan kolaylaştıracak, Üniversitemizde ve Kütahya’mızda onları mutlu edecek tedbir ve faaliyetler üzerinde çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.  

Rektörümüzden sonra bir konuşma yapan Rektör Yardımcımız ve Yabancı Uyruklu Öğrenci Birimi Komisyon Başkanımız Prof. Dr. Kaan Erarslan; yabancı uyruklu öğrencilerin kabul sürecine ilişkin olarak, ülke kontenjanı uygulaması üzerinde çalıştıklarını ve yapılacak görüşmeler sonucunda bu sistemin hayata geçebileceğini söyledi.

IŞIK: YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLERİN İHTİYACI GÜLER YÜZ VE MOTİVASYON

Yabancı Uyruklu Öğrenci Birimi Sorumlusu Prof. Dr. İskender Işık ise, konuşmasında koordinatörlerin karşılaşacakları sorunlarda birimin yardımcı olmaya hazır olduğunu, birim ile ortaklaşa ve iletişim içinde çalışmalarını beklediklerini ifade etti. Işık, yabancı uyruklu öğrencilerin en önemli ihtiyaçlarının başında; tatlı dil, güler yüz, anlaşılma, cesaretlendirilme ve motive edilmenin geldiğini söyleyip, bu konuda herkese görev düştüğünü ifade etti.

Öğrenci İşleri Daire Başkanı Miktat Bektaş’ın, Başkanlık bünyesinde kayıtlar ile ilgili biriminin yaptığı çalışmalardan bahsetmesinin ardından, Yabancı Uyruklu Öğrenci Birimi Koordinatörü Öğr. Gör. Onur Demirciler de öğrencilerimiz için koordinatör ile fakülte sorumluları arasında iletişim ağları kurup, daha hızlı iletişim içinde olacaklarını duyurdu.

KATILIMCILAR DENEYİMLERİNİ AKTARDI

Toplantıya katılan fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokulu, bölüm koordinatörleri ve öğrenci işleri yetkilileri bilgilendirilerek bu konuda karşılaşılan ve karşılaşılması muhtemel durumlara pozitif ve rasyonel yaklaşımlar ele alındı ve yabancı uyruklu öğrencilerin üniversitemiz, Kütahya’mız ve ülkemiz için ne denli önemli bir konu olduğunun üzerinde duruldu.

Buna karşılık katılımcılar da geçmişte karşılaştıkları sorunları paylaştılar ve bunların koordinasyon ve çözümleri için yapılması gerekenleri aktardılar. Toplantıda söz alan bazı katılımcılar da yabancı uyruklu öğrencilerle ilgili konularda dil yeterliliklerinden sosyal konularına kadar görüş bildirdiler ve birimlerindeki güncel durumu Yabancı Uyruklu Öğrenci Birimine aktardılar.

Toplantıda yabancı uyruklu öğrencilerimizin üniversitemize ve şehrimize olan uyumlarını daha etkin sağlamak için geçmişte alınan kararlar hatırlatılarak, önümüzdeki dönemde fakültelerden ve bölümlerden yabancı uyruklu öğrencilere yönelik etkinliklerin sayısının arttırılması tavsiye edildi.

Bunun yanında öğrencilerle olan ilişkilerin de olabildiğince samimi ve öğrencileri evlerinde hissettirecek düzeyde olmasının önemi vurgulandı ve bu yaklaşımların Üniversitemizi, ulaşmak istediği uluslararasılaşma hedefine daha yaklaştıracağı belirtildi.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 04 Temmuz 2019, Perşembe / 1214 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, dumlupinar üniversitesi, Yabancı Uyruklu Öğrenci Birimi,

Bu Kategorideki Diğer Haberler