Vefa Geceleri’nde İkinci Perde

Şehirlerinin kültürlerine katkı sağlayan vefat etmiş Kütahyalılar, Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin ikincisini düzenlediği Vefa Geceleri etkinliğinde hatırlandı.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin düzenlediği Vefa Geceleri etkinliğinin ikincisinde Kütahya'nın 14 manevi şahsiyeti anıldı ve yakınlarına ödüller verildi.

Hezar Dinari Kültür Merkezi'nin ev sahipliğinde gerçekleşen ve Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, Kütahya Belediye Başkan vekili Ali İhsan Ertaş, Rektörümüz Prof. Dr. Remzi Gören, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Tayfun Dündar, Rektör yardımcılarımız Vakıflar Bölge Müdürü Ahmet Aydın, Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar, DPÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Ahmet Altuncu ve BESYO Müdürümüz Doç. Dr. Adnan Ersoy’un katıldığı etkinlik Rektörümüz Prof. Dr. Remzi Gören in açılış konuşmasıyla başladı.

GÖREN: AMACIMIZ BU GÜZEL İNSANLARIN UNUTULMAMASI

Rektörümüz Prof. Dr. Remzi Gören, “Duyguluyum, tarifsiz bir heyecan yaşıyorum. Bu yüzden, izninizle bir akademisyen olarak akademik konuşma yapmayacağım” diyerek başladığı konuşmasında şöyle konuştu:

Bu gece, Kütahya’nın manevi iklimine dokunan 14 güzel insanı anacağız. Geriye maddi olandan çok manevi miras bırakan bu şahsiyetlerin hayat hikâyeleri hakkında, kısa denecek sürede birkaç resim ve anıdan başka yeteri bilgiye ulaşamadık. Aslında amacımız da zaten, her bir şahsiyet hakkında belgesel hazırlamak değil, onları hayır ile yâd etmek, ruhlarını şad etmektir. Bu mümtaz şahsiyetlerin yakınlarına Vefa Ödülleri verdiğimiz bu törenleri yapmamızın tek nedeni de bu zaten: bu güzel insanlar unutulmasın!

“DPÜ OLARAK BU GÜZEL ŞEHRE DEĞER KATMAYA ÇALIŞIYORUZ”

“Kütahya Dumlupınar Üniversitesi olarak, havasını hep beraber soluduğumuz bu güzel şehre yaptığımız nitelikli etkinliklerle değer katmaya çalışıyoruz” diyen Prof. Dr. Remzi Gören, “İnsanlığa dokunanları, örnek yaşamlarıyla insanlığa rol model olanları, İnsanlık Ölmedi dedirtenleri ödüllendirerek bağrımıza basıyoruz. Kütahya’yı ulusal ve uluslararası alanda temsil edenleri, adını duyuranları Kütahya’ya Değer Katanlar olarak ödüllendiriyoruz. Kültür, sanat, spor alanlarında Kütahya’mıza hizmet edenleri, iz bırakanları unutmuyor, Vefa Ödülleri ile anıyoruz. İşte bu gece, o gecelerden bir diğeri. Bu kez manevi dünyamızın değerli şahsiyetlerini anıyoruz. Nasipse, bir sonraki Vefa Ödüllerini farklı bir başlıkta veririz” ifadelerini kullandı.

“KADİR BİLEN MİLLETLER İÇERİSİNDEN KADRİ BİLİNEN BÜYÜK İNSANLAR ÇIKAR”

Kıymetli bir mütefekkir; “Kadir bilen milletler içerisinden kadri bilinen büyük insanlar çıkar” demiştir. Bu sözün sıradan bir söz olmadığını, çok önemli ve anlamlı olduğunu düşünüyorum. Bu necip milletin yetiştirmiş olduğu kadir kıymet sahibi insanları anmamızın, kadri bilinecek insanların yetişmesine büyük faydasının olacağını düşünüyorum. Bugün, kadir kıymeti bilinecek insanları olduğu gibi, gelecek yıllarda da kadir kıymeti bilinecek insanların var olacağına inandığım bu şehrin seçkin topluluğunu saygı ve muhabbetle selamlıyorum. Yüce Allah yar ve yardımcımız, O’nun kutlu elçisi rehberimiz olsun. Esen Kalın, Vefalı Kalın.

ERTAŞ: ANADOLU'YA MAYA ÇALMAYA DEVAM ETTİLER

Kütahya Belediye Başkan Yardımcısı Ali İhsan Ertaş, Agah Efendi'nin Anadolu türkülerinden örnek vererek başladığı konuşmasında, "Bu gece burada anacağımız kişiler, Anadolu'da göle maya çalanların devamı niteliğinde Anadolu'ya maya çalmaya devam ettiler. Kendilerinin amel defterlerinin kapanmamış olmasını diliyor, bu geceyi düzenleyen Kütahya Dumlupınar Üniversitesine ve Rektör Prof. Dr. Remzi Gören'e teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu. 

TORAMAN: KÜTAHYA ANADOLU MEDENİYETİNİN TAŞIYICI SÜTUNLARINDAN BİRİ

Vefa Gecesi’nin DPÜ’nün Kütahya’ya olan sorumluluğunun bir nişanesi olduğunu belirten ve gecede bulunmaktan dolayı duyduğu mutluluğu paylaşan Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, "İnşallah bu etkinliklerin devamı gelir. Bizler yazmayı, yapılanları kayda geçirmeyi ihmal ediyoruz. Bunları not almak, kaydetmek lazım, aradan ne kadar zaman geçerse geçsin arayan ulaşabilsin diye. Bizim medeniyetimiz çift taraflı: bir tarafı maddi, bir tarafı da manevi. Bu ruh ve beden dengesinin de tezahürüdür. Kütahya Anadolu’nun inşa sürecinde memba vazifesi görmüş bir il.  Bir başka benzetmeyle medeniyetimizin Anadolu’daki taşıyıcı sütunlarından biri olmuş bir şehir. Kütahya, maddi ve manevi alanlarda devraldığı mirası bir sonraki nesile aktarma şuurunda ve sorumluluğunda hemşehriler barındırıyor. Bugün kıymetli büyüklerimizin aziz hatırasını yad ediyoruz. Üniversitemize ve Rektörümüze bu geceden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

GECENİN ÖDÜLLERİ

Gecede Kütahya’nın değerlerinden olan Mehmet Dumlu, Abdullah Usluoğlu, Hacı Ali Dalıgül, Mevlevi Akif Dede, Şeyh Seyfi Efendi, Zadeoğlu Halit Büyüköğüt, Aktakke Halit Soyuöz, Duagür Halit Temizer, Demir Hafız Ali Akın, Nurettin Çanakoğlu, Hacı Mustafa Önsay, Hacı Hıfzı Emer, Sarı Hoca Mehmet Ruhi Turan ve Müftü Hafız İbrahim Akgün’ün yakınları ödülleri protokol üyelerinin ellerinden aldılar.

Gece, ödül alan ve ödülü sunan tüm katılımcıların hatıra fotoğrafı çektirmesiyle sona erdi.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 17 Ocak 2019, Perşembe / 2992 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, Rektörümüz Prof. Dr. Remzi Gören, Vefa Geceleri,

Bu Kategorideki Diğer Haberler