DPÜ’de Arap Hafızasında II. Abdülhamit ve Türk Arap İlişkileri Sempozyumu

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, 15 ülkeden 38 akademisyen ve uzmanın katıldığı Arap Hafızasında II. Abdülhamid Han ve Türk Arap İlişkileri başlıklı uluslararası sempozyuma ev sahipliği yaptı.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin ev sahipliğinde düzenlenen Arap Hafızasında II. Abdülhamid Han ve Türk Arap İlişkileri Uluslararası Sempozyumu sona erdi.

12-14 Aralık tarihlerinde Üniversitemizin Güzel Sanatlar Fakültesi'nde düzenlenen ve 15 ülkeden 38 akademisyen ve uzmanın katıldığı Arap Hafızasında II. Abdülhamid Han ve Türk Arap İlişkileri başlıklı uluslararası sempozyum, düzenlendiği üç gün boyunca II. Abdülhamit dönemi ve Türk - Arap ilişkileri hakkında çok önemli bilgilerin paylaşıldığı bilimsel toplantılara sahne oldu ve bu yönüyle hem Türk hem de Arap basınında geniş yer buldu.

II. ABDÜLHAMİT’İN ARAP COĞRAFYASINA KATKILARI ELE ALINDI

Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Tavşanlı Belediyesi ve Tavşanlı Ticaret Odası’nın desteğiyle Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Gelişim Stratejileri Araştırma Merkezi (DPÜ-GESAM) tarafından düzenlenen sempozyumun ilk gününde DPÜ-GESAM Başkanı Doç. Dr. Bülent Cırık, Lübnan Trablus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refet Muhammed Reşit el-Mikati, Ez-Zehra Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Müslim ve Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören sempozyuma  ve II. Abdülhamit’in bugünkü Arap coğrafyasına katkılarına ilişkin konuşmalar yaptılar.

SEMPOZYUMA DAMGA VURAN ARAP MANİFESTOSU

Sempozyumun ikinci gününe ise konuşmacıların ortak manifestosu damga vurdu.

Lübnan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halid Abdülkadir El-Cündi, Yrd. Doç. Dr. Emad Abdelazeez Yusuf, Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Üyesi Suriyeli akademisyen Dr. Öğr. Üyesi Siham Hindavi ve Mısırlı tarihçi Muhammed Elhamy sunumlarında Türkiye karşıtı Arap rejimlerince körüklenen Türkiye düşmanlığına karşı sağlam bir irade sergilediler. Sempozyumda konuşan akademisyenler, Ortadoğu’daki diktatör rejimlerin aksine ülkelerinin geri kalmışlığının sebebinin Osmanlılar değil, sömürge yönetimleri olduğunu söylediler.

SONUÇ BİLDİRGESİNİ REKTÖR GÖREN OKUDU

Sempozyumun son gününde sonuç bildirgesini okuyan Rektörümüz Prof. Dr. Remzi Gören, Üniversitemizde düzenlenen Arap Hafızasında II. Abdülhamid ve Türk Arap İlişkileri Uluslararası Sempozyumu'na yurtiçi ve yurt dışından katılan akademisyen ve uzmanlar aşağıdaki konularda görüş birliğine varmışlardır" diyerek şunlara değindi:

Osmanlı Devleti ve Sultan II. Abdülhamid, Ortadoğu şehirlerinin kalkınması için bütün imkânlarını seferber etmiş ve bunların sonuçları daha devletin zeval bulmasından önce alınmıştır.

Arap ülkelerinde emperyalist güçler ve oryantalistler tarafından yazılan ders kitapları vasıtasıyla Osmanlı Devleti bilinçli olarak tahkir ve tezyif edilmiş, işgalci ve sömürgeci bir güç olarak yansıtılmıştır.

Osmanlı Devleti, bugün Arap ülkelerinin bulunduğu bölgelerde geri kalmışlığın değil, bilakis dini, siyasi ve fenni ilerlemenin mücadelesini vermiştir.

Sultan II. Abdülhamid, Osmanlı Devleti'nin ve Orta Doğu'nun çeşitli zorluklardan geçtiği bir süreçte izlediği siyaset ve açtığı çıkış yolu ile eğitimden siyaset ve sosyokültürel hayata kadar pek çok alanda önemli icraatlara imza atmıştır.

Bu çerçevede;

1. Sempozyum katılımcılarının özellikle Arap ülkelerinde kasten oluşturulan bu algıyı düzeltmek için akademik araştırmalarını artırması,

2. Sempozyum katılımcılarınca yapılacak akademik çalışmalar neticesinde emperyalistler ve Oryantalistler tarafından oluşturulan algıların yıkılması,

3. Sempozyumun oluşturduğu geniş tesir çerçevesinde Osmanlı ve Arap ilişkilerinin ele alındığı akademik sempozyumların senelik periyodda yinelenmesi,

4. Arap ve Türk katılımcılardan oluşturulacak bir jüri heyetiyle İslam coğrafyası ve özellikle de Arap ülkelerinde Osmanlı Devleti hakkında yapılan kitap, tahkik, araştırma ve akademik çalışmaların ödüllendirilmesi,

5. Dış güçlerin müdahalesi sonucu kaos düzeninin hakim olduğu Osmanlı Devleti bakiyesi topraklarda yeniden barışın sağlanması adına Sultan II. Abdülhamid’in izlediği siyasetin dikkatle incelenmesi,

6. Artan kaos ve şiddet sarmalı içinde her geçen gün biraz daha dış güçlerin müdahalesine açık olan Osmanlı bakiyesi coğrafyanın Türkiye ile siyasi, kültürel beşeri işbirliklerini artırması,

7. Sempozyum sürecinde gerçekleştirilen verimli ilişkiler neticesinde İslam coğrafyasında öne çıkan üniversite rektörlerinin Kütahya Dumlupınar Üniversitesi ev sahipliğinde ağırlanarak bir zirve gerçekleştirilmesi ve bu bağlamda her üniversite bünyesinde Osmanlı Devleti’ni merkeze alan araştırma merkezlerinin kurularak koordinasyonlu olarak tarih ve kültür çalışmalarının yapılmasına

8. Ortak tarih göz önüne alınarak yapılacak akademik çalışmalar neticesinde ülkeler arasında çeşitli alanlarda iş birliğinin artırılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.

Sempozyum katılımcıları olarak, yukarıda açıklıkla ifade edilen konularda görev ve sorumluluklarımızı yerine getirmekteki kararlılığımızı ve sempozyum sırasında ortaya konulan önerilerin değerlendirilmesinin ve uygulanmasının takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz.

Arap Hafızasında II. Abdülhamid ve Türk Arap İlişkileri Uluslararası Sempozyumu, hediye sunumları ve toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

SEMPOZYUM ARAP BASININDA DA GENİŞ YER BULDU

15 ülkeden akademisyenin katılımıyla gerçekleşen Arap Hafızasında II. Abdülhamid Han ve Türk Arap İlişkileri başlıklı uluslararası sempozyum, Türk basınında olduğu kadar Arap basınında da geniş yankı buldu.

Anadolu Ajansı Arapça Servisince dünyadaki binlerce gazete ve televizyona servis edilen "Türkiye'de 'Arap Hafızasında II. Abdülhamid' başlıklı toplantı” haberi çok sayıda medya kurumunun ilgi odağı oldu.

Haber, Turkey-Post, Yeni Şafak Arabic, Milli Gazete Arabic, Akhbar Turkiya, Alwan Turk, Lebanon360, Howiya Press gibi pek çok medya kurumunda yer alarak okuyuculara aktarıldı. Haberlerde, Kütahya Valisi Ömer Toraman, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören ve Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Gelişim Stratejileri Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Bülent Cırık’ın sözlerine geniş yer verildi.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 17 Aralık 2018, Pazartesi / 1386 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, II. Abdülhamid, Türk - Arap İlişkileri,

Bu Kategorideki Diğer Haberler