Yerli Üretim DUSCART Aracımız DPÜ’nün Gururu Oldu

Üniversitemizin DUSCART ekibi TÜBİTAK tarafından düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları 2018’in Elektromobil kategorisinde yerli elektrik motorunu üreten ve yarışan beş takımdan biri olmayı başardı.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin Elektrik-Elektronik, Makina ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinin öğrencileri tarafından 2006’da kurulan DUSCART (Dumlupınar University Solar Car Team), TÜBİTAK’ın Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge) Elektromobil kategorisinde yarıştı.

6-12 Ağustos 2018 tarihlerinde Kocaeli Körfez Yarış Pisti'nde gerçekleştirilen etkinliğe katılan DUSCART ekibi, TÜBİTAK’ın katılımcı üniversitelerden talep ettiği 4 adet zorunlu yerli ürün geliştirme koşullarından üçü olan motor, batarya yönetim sistemi, yerleşik şarj birimi ile yardımcı komponentlerden batarya paketlemesi ve telemetri sistemini üniversitemizin Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Makina Mühendisliği laboratuvarlarında tamamen yerli parçalarla üreterek elektrikli aracımızda başarılı bir şekilde kullandı.

Ekibimiz, elektrikli DUSCART aracı ile katıldığı bu organizasyonun 12 Ağustos Pazar günü yapılan final yarışında 60 katılımcı arasında 10. sırayı elde etti.

DUSCART ekibimiz, teknik anlamda amacın yerli üretim olduğu bu etkinlikte Türkiye çapında katılımcı takımlar arasında elektrik motorunu kendi üreten ve yerli motoru ile yarışan 5 ekipten biri olarak önemli bir başarıya imza attı.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 16 Ağustos 2018, Perşembe / 2928 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, Mühendislik Fakültesi,

Bu Kategorideki Diğer Haberler