Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü ve Keramika Seramik A.Ş. Ortak Bir Projede Buluştu

Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü ile şehrimizin ve ülkemizin seramik sektörü alanında tanınmış isimlerinden olan Keramika Seramik A.Ş. ile ortaklaşa düzenlenen; “Üniversite Sanayi İş Birliği İle Sofra ve Mutfak Gereçleri İki Boyutlu Dekor Tasarımlarının Geliştirilmesi” konulu projenin sonucunda üretilen ürünlerinin yer aldığı “AŞKIN HALLERİ” isimli sergi SERA AVM’de açıldı.

Proje yürütücüsü öğretim üyemiz, Yrd. Doç. Oya Aşan Yüksel yaptığı açılış konuşmasında; “Kütahya, seramik alanında sektöre yön veren büyük firmaların yer aldığı seramik merkezi olması sebebiyle önemli bir konuma sahiptir. Bu durum sektöre nitelikli eleman yetiştiren üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Cam Bölümüne büyük sorumluluklar yüklemekte ve öğrencilerimize de önemli avantajlar sağlamaktadır. Üniversitemizin ve Keramika’nın destekleriyle gerçekleştirilen projemizde sofra ve mutfak gereçlerine yenilikçi, alternatif dekor tasarımlarının geliştirilmesinin yanı sıra yeni yeteneklerin sektöre kazandırılması, ileriki yıllarda yeni iş birliklerinin devamlılığı ve mezun olan seramik bölümü öğrencilerinin istihdam edilmesine katkı sağlanması amaçlanmıştır” dedi.

Türkiye'de ilk kez KERAMİKA tarafından gerçekleştirilen Dijital Baskı Tekniği yöntemi ile üretime alındığını aktaran KERAMİKA Genel Müdürü Emin Yüce, “Üniversite – Sanayi iş birliğinin en güzel örneklerinden birine bugün hep beraber şahit oluyoruz. KERAMİKA olarak "Geleceğe Yatırım Gerek" felsefemizle geleceğin iş insanlarına, gençlerimizin iş hayatına hazırlanmalarında katkı sağlıyoruz. KERAMiKA üretiminin yüzde 60'ını ihracat yaparak ve sektöre özel günlerde hazırladığı projelerle farklılık katarak ürün yelpazesini sürekli yenilemektedir. Bu projede Güzel Sanatlar Fakültesi 4. sınıf öğrencileri, KERAMİKA'nın sevgililer günü kreasyonu için, Keramika Tasarım Merkezi ve Perakende Satış Temsilcileri ile yapılan ortak çalışmalar sonucunda üretimine karar verilen tasarımlar, Türkiye'de ilk kez KERAMİKA tarafından gerçekleştirilen Dijital Baskı Tekniği yöntemi ile üretime alınarak mağazalarımızda satışa sunulmuştur. Üniversite - Sanayi iş birliği çerçevesinde gerçekleştirilen bu projenin yeni iş birliğiyle devamlılığının sağlanması, genç yeteneklerin ortaya çıkarılmasına ve mezun olan öğrencilerin istihdam edilmesine katkı sağlaması amaçlanmıştır” diye konuştu. 

Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü 4. sınıf öğrencilerinden; Musa Topaloğlu, Rana Gül, Bilal Demir, Özgür Özyürek, Hülya Simge Demirhan, İremnur Yılmaz ve Gülay Akça’nın tasarımlarının kullanıldığı sergiye,  Vali Ahmet Hamdi Nayir, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, İl Jandarma Komutanı Albay Tayfun Dündar, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, KERAMİKA Genel Müdürü Emin Yüce, bazı daire müdürleri, akademisyenler, STK Temsilcileri, öğrenciler ve davetliler katıldı. 

 

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 08 Şubat 2018, Perşembe / 3735 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, Seramik, GSF, keramika,

Bu Kategorideki Diğer Haberler