Üniversitemiz Ev Sahipliğinde Düzenlenen 2. Türk İslam Siyasi Düşüncesi Kongresi’nin Açılışı Gerçekleştirildi

İlki Aksaray Üniversitesi’nde 2015 yılında düzenlenen, ikincisi bu yıl Üniversitemiz Kamu Yönetimi Bölümü tarafından düzenlenen 2. Türk İslam Siyasi Düşüncesi Kongresi, onur konuğu Türkiye Günlüğü Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Dr. Mustafa Çalık’ın verdiği açılış konferansı ile başladı. Gerçekleşen açılış törenine Vali Ahmet Hamdi Nayir, Rektörümüz Prof. Dr. Remzi Gören, Belediye Başkan Yardımcısı Ali İhsan Ertaş, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, kongre katılımcısı öğretim üyeleri ve araştırmacılar, öğretim üyelerimiz ile çok sayıda öğrencimiz katıldı.

Düzenleme kurulu adına konuşma yapan Kamu Yönetimi Bölüm Başkanımız Doç. Dr. Özgür Önder şunları dile getirdi: “İlki Aksaray Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen Türk İslam Siyasi Düşüncesi Kongresi medeniyetimizin gelişimi açısından ufuk açıcı kongre olmasını temenni ediyoruz. Medeniyetimizin 200 yıllık tecrübesi, batının takip edilmesi şeklinde oldu. Kendi kaynaklarımıza dönmemiz gerekmektedir. Bu, batıdaki gelişmeleri reddetmek değildir. Milli ve yerli yaklaşımların yeniden değerlendirilmesi gerekir. Bilgilerimizi güncellemeliyiz. Siyasi düşünceler tarihinde batı tarihinde iz bırakmış düşünürleri, siyaset bilimcileri okuyup araştırdığımız kadar kendi tarihimizde iz bırakmış düşünür ve siyaset bilimcileri de okumalıyız araştırmalıyız.”

EKSEN Eğitimci Kamu Çalışanları Sendikası Genel Başkanı İsmail Yıldız yaptığı konuşmada şunları vurguladı: “Dünyanın siyasi bunalımlar yaşadığı günümüzde düzenlenen Türk İslam Siyasi Düşüncesi Kongresi’ni çok önemsiyoruz. Türk İslam siyasi düşüncesinin insanlığa getirdiği huzura, barışa bugün daha çok ihtiyaç duyuyoruz. Düzenlenen kongrenin Türk İslam siyasi düşüncesini daha iyi kavramamıza ve öğrenmemize vesile olacağına inanıyorum.”

Rektörümüz Prof. Dr. Remzi Gören kongre açılışında yaptığı konuşmada şunları dile getirdi: “Gerek yaşadığımız, gerek dokunduğumuz ve gerekse terk ettiğimiz coğrafya kan ağlıyor; mazlum, mağdur coğrafyalar hep bizim gönül coğrafyamız. Suçlu aramakla artık zaman kaybetmek istemiyoruz. Artık zalimlere, hainlere beddua ederek, telin ederek zaman kaybetmek istemiyoruz. Topraklarımızı sömürmelerini, zenginliklerimizi sömürmelerini istemiyoruz. Artık yapmamız gerekenleri konuşma zamanı. Zaman artık eyleme geçme zamanı.”

“Kur’an-ı Kerim’e doğrudan muhatap olan Müslümanlar, Peygamber Efendimizin yaşamıyla, fikir ve düşünceleriyle Allah’ın bizden ne murat ettiğini anlamış ve kavramışlardır” diyen Rektörümüz Prof. Dr. Remzi Gören sözlerini şu şekilde sürdürdü: “O günden bugüne kadar, mezhepler, meşrepler, yol ve yöntemler, devirler, devletler, Abbasiler, Selçuklular, Osmanlılar ve nihayetinde Cumhuriyet döneminin keskin kırılma faylarıyla Allah’ın bizden ne murat ettiğini dolaylı olarak anlamaya, kavramaya çalışıyoruz. Aracılarla ulaşan miras üzerinde, aracıların amaç ve hedeflerini anlamadan, sorgulamadan düşünce dünyamızı şekillendiriyoruz.

Merhum Nurettin Topçu ‘menfaatler, hırslarımızın zehirli yemişleridir’ der. Menfaatlerimiz önceliğimiz olmuş, Allah rızası ve önceliği sadece dile dolanan bir temenni ve niyaz olmuş. Sonuçta; hurafelerle dolu, bidatlarla dolu, rüyalarla dolu, sünnetsiz, peygambersiz, namaz vaktinin geçtiğinden habersiz, liderlerinin sözünü İslam emirlerinden üstün tutan gafil, uydu Müslümanlarla dolu bir İslam yaşıyoruz. Namazdayken kıbleyi, ticarette teraziyi, hüküm verirken adaleti tutturmamız gerekirken ayrışan/ ayrıştıran; sapan/ saptıran sefillere dönüşüyoruz.”

“Türkiye’nin en mükemmel yerleşkesine sahip, Kurtuluş Savaşı’nın destansı yerlerinden birinin adını taşıyan bir üniversitede, Dumlupınar Üniversitesin’deyiz” diyen Rektörümüz Prof. Dr. Remzi Gören sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Salonda çok değerli bir topluluk mevcut. Akademisyenler burada. Aydınlar burada. Söz ustaları da, kalem ustaları da burada. Yarını kurtarmak için neler yapmak gerekiyor, bunu bilenler burada. Ne söylenecekse, ne yapılması gerekiyorsa tez olsun, hemen olsun.”

Sosyal bilimlerin önemine vurgu yaptığı konuşmasında Vali Ahmet Hamdi Nayir, bizlerin bu topraklarda 1000 yıldır var olduğunu, varlığımızın temelinde Türk İslam düşüncesinin olduğunu, bu tür kongreler ile tarihimizdeki büyük şahsiyetleri daha iyi özümseyip geniş kitlelere benimsetileceğini belirtti. Ayrıca başarılı gençlerimizin Tıp ve Mühendislik Bilimleri’ne yönlendirildiğini ancak başarılı gençlerimizin Sosyal Bilimler’e de yönlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Onur konuğu olarak kongrede ilk oturumu gerçekleştiren Türkiye Günlüğü Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Dr. Mustafa Çalık ülkemizdeki teorik düşüncenin zayıflığına değinerek düşünce dünyamızdaki eksikliklerin ve hataların altını çizerek şunları söyledi: “Jeopolitik disiplinini var eden Anadolu, Balkanlar ve Ön Asya’dır. Bu coğrafya bizimdir. Kanla yazdığımız tapulu coğrafyamızdır. Çevremizdeki ülkelerden daha güçlü olabiliriz. Ancak Türkler bununla yetinmemelidir. Arkamızda çok değerli tarihi mirasımız var.”

Modern eğitim ile bazı alanlarda tıp gibi mühendislik alanlarında çok iyi kadrolar yetiştirdik. Ancak sosyal ve beşeri alanlarda aynı başarıyı göstermedik. Sosyal ve beşeri alanlarda yetkin kadrolar yetiştiremiyoruz diyen Dr. Mustafa Çalık sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Tefekkürde neden sıçrama yapamıyoruz. Çünkü akademide, serbest fikir hayatında gösterişli zengin kelimelerle dolu, bir şey ifade etmeyen edebiyat var. Mübalağa, edebi söyleyiş fikri eserlerde olmamalı. Düşünce ve fikir eserleri sade olmalı. Şuan yazılan metinlerde çok iltifat, övgü var; ancak fikri yönden bir şey ifade etmiyor. Bu durum şark toplumlarının yaşadığı bir problem. Şark toplumları ve Türkler fikirsiz metin ve edebiyatı bırakmalılar.”

Konuşmasında şahit olduğu olaylardan ve tanıdığı büyük şahsiyetlerden öğrendiklerini dinleyicilere aktaran Dr. Mustafa Çalık dil ve düşüncenin ayrılmaz bir bütün olduğunu Türkçeyi doğru ve güzel kullanmak gerektiğini, düşünce ve fikir üretenlerin kelime dağarcığının geniş olmasının gerektiğini, felsefeyle birlikte fikir üretileceğini, din ve iman dışında bütün ilmi düşüncelerin tenkite açık olması gerektiğini vurguladı.

Açılış programında Vali Ahmet Hamdi Nayir, Dr. Mustafa Çalık’a hediye takdim etti. Rektörümüz Prof. Dr. Remzi Gören de EKSEN Eğitimci Kamu Çalışanları Sendikası Genel Başkanı İsmail Yıldız ve Kamu Yönetimi Bölüm Başkanımız Doç. Dr. Özgür Önder’e kongrenin düzenlenmesinde katkılarından dolayı hediye takdim etti. 

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 26 Ekim 2017, Perşembe / 1817 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, 2. Türk İslam Siyasi Düşüncesi Kongresi,

Bu Kategorideki Diğer Haberler