Üniversitemiz Simav Teknoloji Fakültesi Ek Binasi Temeli Dualarla Atildi

Üniversitemiz Simav Teknoloji Fakültesi egitim bloklarinin son halkasinin temel atma töreni muhtesem bir törenle gerçeklesti. Temel atma töreni saygi durusu ve Istiklal marsimizin okunmasini takiben hafiz Ibrahim Polat’in okudu Kur’an tilaveti ile basladi.

Üniversitemiz Simav Teknoloji Fakültesi egitim bloklarinin son halkasi da Simav’in egitim sevdalisi, hayirseveri Dr. Ibrahim Naci Eren tarafindan yaptiriliyor.   

 

 

        Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karaaslan ise yaptigi konusmada; ‘ bir sevinci paylasmak için bir aradayiz. Uzun gurbet yillarindan sonra memleketine gelerek Amerika’nin gücünü ve ekonomisini, egitimini, sanayisini gördükten sonra benim memleketim niçin böyle olmasin heyecanini, sevdasini rüyasini gören Ibrahim Naci Eren amcamiz bu rüyasini bugün burada tahakkuk ettirme imkânini buluyor. Uzun yillardan beri bir Simav sevdalisi bir Simav asigi olarak Naci amacinin bu yastaki heyecani esasen hepimize örnek teskil etmelidir, demek ki yapilabiliyormus. Büyük yardimlarda da bulunabiliyormus. Bunu gördük. Esasen bir ülke halkinin gücünü arkasina aldigi takdirde sivil toplumun gücünü arkasina aldigi takdirde yapilmaz zannedilen pek çok seyi yapabilecegini bu vesile ile bir kez daha gördük. Esasen ülkeden olup biten her seyin gerçek sahibi milletimizdir. Milletimizin ödedigi vergilerle her sey yapilmaktadir. Dolayisi ile bu büyük milletin çocuklarinin gelecekte de büyük basarilara imza atmasi için bizim bu tür yardimlari sürdürmemiz eserlere yeni eserler katmamiz gerekiyor. Ben Naci amcanin ogullari Mustafa beyin de Itri beyinde bu kampüse çok büyük katkilari olacagini ümit ediyorum. Simavli hayirseverler; “Bizler Kampüsümüzün iyi bir Üniversite haline gelmesi için elimizden gelen her türlü destegi saglayacagiz” dedi.

         Dr. Ibrahim Naci Eren yaptigi konusmada, ‘ Insan vatanindan uzak kaldigi zaman, onun degerini anliyor. Ben de vatanimin, güzel Türkiye’min degerini orada daha çok anladim. Geregi gibi Simav’a hizmet edemedigim için yaklasik altmis yil yasadigim Amerika’dan gelerek Simav’da annem Gülizar Eren adina 20 derslikli bir okul ve Simav kampüsünde esim Müfide Eren için 16 derslikli egitim binasini, 14 derslikli Dr. Ibrahim Naci Eren egitim binasini yaptirdim. Ayrica, kampüse 500 metrekare cam sera yaptirdim. Her yil birçok ögrenciye burs verdim.  Son olarak ta egitim binasi ek insaatini yaptirmaya çalisiyorum. Paylasmaya çalisiyorum. Insanin yedigi ve içtiginin nereye gittigi belli. Yemedigi ve içmediginin yani yaptigi hayirlarin ise ahrette kat kat bize mükâfat olarak verilecegine inaniyorum. Bununla ilgili peygamberimizin hayatinda çok güzel örnek olan su tabloyu hatirlatmak isterim; Sevgili Peygamberimiz (SAV), kestirdigi kurban için Hz Aise (RA) vali­demize sormus: “Ya Aise, kurbanin etini dagittiniz mi?” “Evet, Ya Resûlullah. Kurbanin etini tümüyle dagittim bize sadece bir but kaldi.” Bu dagitimdan memnun olan Efendimiz (SAV) tebessüm ederek durumu söyle izah etmis: “Demek ki kurbanin tümü de bize kaldi, bir buttan baska! Hepsi sevap defterine geçti,” buyurmuslar evet burada ne yapabilirsek bizim menfaatimize olacaktir yanimiza o kalacaktir. Biz de bu hadisi rehber alarak vermeye çalisalim.  Simav Teknoloji Fakültesinin geliserek büyümesi için gereken adimlar atilmalidir, dedi.

 

Simav Kaymakami Gökhan Gürbüzerol ise, ‘Simav olarak temel hedef ve stratejimiz, gerekli altyapiyi olusturarak Ilçemizdeki yüksekokul ve fakültemizdeki ögrenci sayisini hizla arttirmaktir. Bu nedenle, diger egitim kurumlarimizda oldugu gibi, yüksekokulumuzun ve teknoloji fakültemizin hizla gelistirilmesi için hayirsever isadamlarimiza ilçemize okullar ve yurtlar yapmalari konusunda buradan çagrida bulunmak istiyorum. Meslek Yüksekokulumuzun ve Teknoloji Fakültemizin Türkiye’nin ihtiyaç duydugu mühendisler ve teknik elemanlar yetistiren ulusal ve uluslararasi düzeyde basarilara imza atan bir yüksekokul ve fakülte olmasi en büyük temennimizdir,’ diyerek tamamladi.

Simav belediye Baskani Süleyman Özkan’da yaptigi konusmada Simav kampüsünün gelismesi için gerekli tüm adimlarin atilacagini belirtti.

Simav Teknoloji Fakültesinin ilk mühendis mezun adayi ögrenciler adina Serpil Sofulu’nun yaptigi konusmada ise; ‘Dr. Ibrahim Naci Eren, dünyanin faniligini anlamis ve fani olan dünya metaim insallah bakiye tebdil etmis bir insan. Biz ve bizden sonraki mühendisler kendisini daima sükranla anacagiz. Simav’da çok Dr. Ibrahim Naci Eren’ler var ve olmali.

Bu güzel insan, kendisinin ve esinin mezarinin Simav Kampüsünde olmasini isteyecek kadar egitimle bütünlesmis bir insan. Bu kampüsteki binalarin küçük bir bölümü hariç, diger kisimlari Dr. Ibrahim Naci Eren ve Eczaci Süleyman Oguz Akin tarafindan yaptirildi ve halen yaptirilmaya devam ediyor. Peki, Simav'da baska Naci Eren’ler Oguz Akin’lar yok mu? Elbette var ve olmalidir da. Simav’da soyadi ‘Oglu’ ile biten birçok hayirsever var. Bu ‘Oglu’lar ‘Ogul’ vermeli. Su bos posterler dolmali, bunlari dolduranlar hos bir sada ile, daima hayir ile anilacaklar ve unutulmazlar kervanina katilacaklardir.

Bu kampüs bu sekilde kalmamali, mevcuda kanaat edilmemeli, yeni derslikler, ögrenci ve personel yemekhanesi, konferans salonu, laboratuvarlar ve uygulama atölyeleri yapilmali ve bizler ileride tekrar Simav'a geldigimizde, buralarini neden müstakil bir Simav Üniversitesi olarak bulmayalim ki. Iste bu saydiklarimizi sizlerde gerçeklestirecek olanlar var. Belki törenden hemen sonra yardimlarini beyan edeceklerdir bile.’ diyerek sözlerini tamamladi.

Protokol konusmalarinin ardindan müftü vekili Cengiz Oruç’un yaptigi dua ve kurban kesimiyle devam etti ve akabinde ise Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karaaslan, Dr. Ibrahim Naci Eren ve Simav Kaymakami Gökhan Gürbüzerol’un beton araci butonuna birlikte basmalari ile ilk harç atilmis oldu.

Ek bina temel atma töreninde DPÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karaaslan, Rektör Yardimcisi Prof. Dr. Yunus Erdogan, Prof. Dr. Hasan Göçmez, Simav Kaymakami Gökhan Gürbüzerol, Garnizon Komutani Binbasi Mustafa Akyer, Simav Belediye Baskani Süleyman Özkan, Simav Teknoloji Fakültesi  Dekani Prof. Dr. Muammer Gavas, Simav MYO Müdürü Doç. Dr. Rüstü Güntürkün, Simav Teknoloji Fakültesi, Simav MYO ve Simav Saglik Hizmetleri ögretim üyeleri ve görevlileriyle bir çok resmi daire ve okul müdürüyle ögrenciler, STK temsilcileriyle, Dr. I. Naci Eren’in esi Müfide Eren katildi.

 

Törende ayrica Rektör Prof. Dr. Ahmet Karaaslan tarafindan Dr. Ibrahim Naci Eren, Simav Belediye Baskani Süleyman Özkan ve Ilçe Orman Isletme Müdürü Osman Aksoy’a katkilarindan dolayi plaket verildi.

 

Dr. Ibrahim Naci EREN Kimdir?

I. Naci Eren, 2 Temmuz 1926 tarihinde Simav’da dünya’ya gelmis, Ilk ve ortaokulu Simav’da Liseyi ise Kütahya Lisesinden 1944 yilinda mezun oldu. Istanbul Tip Fakültesini 1951 yilinda bitirdi ve ardindan 1953 yilinda ABD’ye gider ve orada meslegini icra etmeye baslar. ABD’de uzun yillar kalan EREN burada kazandigi birikimini Simav’a egitim yuvalari kazandirmaya adar ve Gülizar EREN ortaokulunu (Simdi Gülizar Eren Ticaret Meslek Lisesi olarak hizmet vermektedir), Simav Teknik Egitim Fakültesinin (sonradan Simav Teknoloji Fakültesi olarak isim degisikligi yapildi) egitim bloklarini egitime kazandirir. Naci Eren son olarak Simav Teknoloji Fakültesine ek egitim binasinin yapimini üstlendi. Dr. I. Naci Eren’in ABD’de yasamlarini sürdüren Dr. Metin, Dr. Mustafa Kazim, Dr. Itri Arif ve ögretmen Nimet Eren isimli çocuklari bulunmaktadir.

 

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 07 Kasım 2014, Cuma / 1637 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, ahmet karaaslan, dr. naci eren,

Bu Kategorideki Diğer Haberler