Üniversitemizde Türk Okçuluk Çalistayi Düzenlendi

Saglik, Kültür, Spor Daire Baskanligi Ata Sporlari ve Binicilik Toplulugumuz tarafindan, konusmaci olarak Prof. Dr. Altan Çetin, Adnan Mehel, Kurtulus Kalsinoglu, Adem Yilmaz’in katildigi Türk Okçuluk Çalistayi düzenlendi.

Açilis konusmasi yapan Rektör Yardimcimiz Prof. Dr. Osman Genç sunlari söyledi: “Ata sporlarimiz dendiginde binicilik ilk akla gelir. Bu günlerde binicilik sporu ayni zamanda saglik alaninda tedavilerde kullanilmaktadir.  Spor dallarimizin spor disinda da faydalarinin ön plana çikarmak lazim. Okçuluk dikkati yogunlastirmayi saglar. Dikkat de kisinin kendisini ifade etmesini saglar.”

Çalistayda konusan Prof. Dr. Altan Çetin sunlari vurguladi: “Türk okçulugu son dönemde yeniden hatirlanmaya, gündeme gelmeye basladi. Bu da milli kültürümüzün yeniden ögrenilmesini, ilgi duyulmasini sagladi. Ok ve yay binlerce yillik dostumuz. Milli hafizamizdir. Savas teknolojisi basli basina bir kültür.” Ayrica Prof. Dr. Altan Çetin konusmasinda Türk oklarin ve yaylarin özelliklerini, çesitlerini anlatti. Ok ve yaylarin siyasi ve sosyal manalarini, devlet hayatinda ok ve yaya degindi.

 Adnan Mehel sunlari vurguladi: “Okçulugun psikolojiye faydasi var. Hz. Peygamberimiz hadisi var. Der ki ‘Kim sikintiya düserse ok ve yay edinsin zahir olur.’ kürek kemiklerinin altinda okçu kasi olarak bilinen kaslari gelistirir. Vücudun dik durmasini saglar.

Iktisadi açidan baktigimizda; Orta Asya Türklerinin eski dönemlerde 10 bin, 15 bin hayvanlik sürüler var. Bunlari beslemek için yaylaklara çikmak gerekir. Bunlarin korunmasi için kompozit yay ilk defa günümüzden 5 bin yil önce biz yaptik. Ayrica ok, savaslarda silahtir. Çin’in oku 300 m giderken Türk oklari 700-800 m gidiyor. Bunun için ayri bir teknik ve akil gerekir. Bu oklar sert oklardir.”

Adem Yilmaz örnek oklar üzerinden Türk oklarinin özelliklerinden bahsetti. Ok ve yaylarda kullanilan malzemelerden bahsetti. Ok çesitleri ve ok atis stilleri hakkinda bilgiler verdi.

Atli okçuluk tarihi hakkinda bilgiler veren Kurtulus Kalsinoglu sunlari belirtti: “Türklerde at egitimini, kisi kendi binecegi ati kendi egitir. Orta Asya’da herkes savasçidir. Türk atlarinin bakimi daha kolaydir. Uzun mesafe kosar.”

Konusmalarin ardindan çalistay dinleyicilerin sorulari ile devam etti. Daha sonra uzmanlar ok nasil atilir deneyerek gösterdiler.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 23 Haziran 2014, Pazartesi / 1587 defa okundu.

Etiketler : sks,

Bu Kategorideki Diğer Haberler